Wybory do Sejmu i Senatu RP: Ruch Naprawy Polski planuje zarejestrować listę ogólnopolską

Ruch Naprawy Polski, mający doświadczenie wyborcze w latach 2018-2020 w ramach Jedności Narodu, planuje wystartować w wyborach parlamentarnych jesienią 2023 roku. Obecnie trwa nabór na listę wyborczą kandydatów do Sejmu RP (1-2 najlepszych kandydatów z powiatu, wchodzącego w skład okręgu wyborczego i czołowe grupy zawodowe i społeczne) oraz kandydatów do Senatu RP (ze względu na udział RS Powszechnego Samorządu Gospodarczego) zachęcamy polskich przedsiębiorców do wystartowania do Senatu RP.

Aby zarejestrować listę ogólnopolską w wyborach do Sejmu RP potrzeba zebrać min. 5000 ważnych podpisów poparcia pod listą Ruchu Naprawy Polski w co najmniej 50% okręgów wyborczych. Okręgów wyborczych do Sejmu RP jest 41, więc oznacza to, że w co najmniej 21 okręgach wyborczych należy zebrać łącznie min. 100 tys. ważnych podpisów. Okręgi do Sejmu RP wraz z mapą można pobrać TUTAJ.

W wyborach do Senatu RP obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Łącznie jest ich 100 na terenie Polski. Kandydat do Senatu RP musi zebrać min. 2000 podpisów poparcia pod swoją listą od mieszkańców swojego okręgu wyborczego do Senatu RP. Okręgi do Senatu RP wraz z mapą można pobrać TUTAJ.

Dobrze funkcjonuje mechanizm wzajemnego wsparcia kandydatów do Sejmu i Senatu RP, tzn. kandydat do Senatu RP zbierając podpisy poparcia pod swoją kandydaturą może jednocześnie zbierać podpisy pod listą komitetu wyborczego do Sejmu RP. Jeden okręg wyborczy do Sejmu RP dzieli się na kilka okręgów wyborczych do Senatu RP, więc mechanizm wzajemnego wsparcia jest możliwy i pożądany.

Polacy mieszkający za granicą, a mający obywatelstwo polskie, mogą startować z ramienia Ruchu Naprawy Polski do Sejmu RP w okręgu wyborczym nr 19 (Warszawa + zagranica). Koordynatorem jest Józef Wróblewski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top