GRA O WARSZAWĘ. Jak to widzi Romuald Starosielec, kandydat Ruchu Naprawy Polski na prezydenta stolicy ?

Za 2 tygodnie wybory samorządowe. O urząd prezydenta Warszawy walczyć będą Magdalena Biejat, Tobiasz Bocheński, Janusz Korwin-Mikke, Romuald Starosielec, Rafał Trzaskowski i Przemysław Wipler. Zobaczmy jak stacji RMF FM odpowiadał Romuald Starosielec, kandydat Ruchu Naprawy Polski na prezydenta Warszawy.

1. Co dalej z Okęciem po zamknięciu lotniska?

ROMUALD STAROSIELEC: Do zagospodarowania terenu po lotnisku należy rozpisać konkurs na budowę nowoczesnej dzielnicy na miarę XXI wieku, dobrze skomunikowanej z resztą Warszawy, łączącej w sobie funkcje mieszkaniowe, usługowe, wypoczynkowe, z dostępem do dóbr kultury, szkół i przedszkoli. To nie politycy powinni rozstrzygać, ile ma być mieszkań w tak zaplanowanej i zorganizowanej przestrzeni.

2. Co dookoła Pałacu Kultury i Nauki?

ROMUALD STAROSIELEC: Pałac Kultury i Nauki należy zburzyć po uzgodnieniu planu zagospodarowania Śródmieścia. Warszawa od dziesięcioleci nie ma takiego planu (!!!). Dzieje się tak, aby różne grupy interesów mogły czerpać korupcyjne zyski. PKiN należy zburzyć nie tylko dlatego, że to ciągle symbol stalinowskiego zniewolenia i nie dlatego, że jest to architektoniczny koszmarek (osikowy kołek wbity w żywy organizm miasta), ale również dlatego, że stolicy potrzebne jest centrum uszyte na miarę naszych potrzeb, ambicji i możliwości. Ten teren jest zbyt cenny, by wypełniać go czymś tak niefunkcjonalnym jak PKiN.

3. Nowy symbol Warszawy!
ROMUALD STAROSIELEC: Ma być to centrum życia umysłowego, naukowego i duchowego stolicy, o unikalnej architekturze (kto dziś mówi o konieczności dyskusji o polskim stylu w architekturze?). Centrum, które będzie wypełnione dziedzictwem kulturowym przeszłości a jednocześnie będzie wielkim artystycznym warsztatem twórczości, zorientowanym na wyzwania świata współczesnego.

4. Przywracanie Wisły miastu
ROMUALD STAROSIELEC: Warszawa architektonicznie i funkcjonalnie odwróciła się do Wisły! A Wisła to nasz kolejny unikalny skarb; jest jedyną dużą rzeką w Europie płynącą swym naturalnym korytem. Nasz program, to przywrócenie Wisły warszawiakom, uczynienie z niej jednej z głównych atrakcji turystycznych Polski. Plan architektoniczny Warszawy będzie zakładał zwrot ku Wiśle. Wisła stanie się główną linią rozwoju architektonicznego Warszawy.

5. Skąd pieniądze na budowę metra?
ROMUALD STAROSIELEC: Pierwszym i zasadniczym problemem jest powolność urzędu dotychczasowego prezydenta. Musimy budowę metra uczynić priorytetem oraz przystąpić nie tylko do realizacji 3 linii, ale również zacząć równolegle przygotowywać dokumentację projektową 4. linii. Budżet miasta ma złe proporcje; za mało środków przeznaczanych jest na inwestycje. Rząd PiS zapisał w wieloletnim programie dla Warszawy 1,5 mld zł. na 3 linię. Reszta środków musi zostać wygenerowana przez miasto, jak i pozyskana z funduszy unijnych.

Emisja przez Warszawę długoterminowych obligacji oraz zyski osiągane ze sprzedaży ziemi należących do miasta i Skarbu Państwa również tej leżącej w pobliżu projektowanych stacji metra. Przy czym projekt przyszłych linii powinien zakładać harmonijny rozwój miasta, a nie jak dotychczas łączenie istniejących dzielnic.

6. Hala koncertowa w Warszawie
ROMUALD STAROSIELEC: Taka hala jest niezwykle potrzeba i powinna być wzniesiona poprzez partnerstwo publiczno-prywatne z możliwością wykupu przez miasto udziałów, jakie wniesie partner prywatny.

7. Miejsca parkingowe płatne czy darmowe?
ROMUALD STAROSIELEC: Przede wszystkim w Warszawie nie ma racjonalnego systemu wykorzystywania miejsc, które mogą sprawować funkcje parkingowe. Potrzebna jest w tym względzie racjonalna analiza zrobiona przez kilka niezależnych ośrodków. Jednak główny wysiłek należy włożyć w rozbudowę linii metra, wychodzącego poza granice administracyjne Warszawy. Tam, z dala od centrum, gdzie ziemia jest tania, powinny powstawać bezpłatne parkingi, by mieszkańcy mogli przesiadać się ze swoich samochodów i szybko dojeżdżać w różne rejony Warszawy.

7. Czy poszerzyć darmową komunikację miejską?
ROMUALD STAROSIELEC: Biorąc pod uwagę tak radykalny spadek urodzeń w Polsce, nie jest to zbyt wielkie (niestety) wyrzeczenie dla budżetu miasta.

8. Weto mieszkańców przy nowych budowach?
ROMUALD STAROSIELEC: Bezwzględnie tak. Jednak nie będzie to w pełni możliwe i realnie zastosowane bez opracowania planów zagospodarowania poszczególnych dzielnic i całej Warszawy!

9. Budowa tanich mieszkań
ROMUALD STAROSIELEC: Mieszkanie nie jest wyłącznie towarem, jest dobrem, bez którego nie może rozwijać się społeczny dobrobyt i rodziny, od pomyślności których, zależy cała nasza przyszłość. W rozwoju Warszawy należy zastosować trzy organizacyjne formy budownictwa: budownictwo na wynajem; budownictwo oparte na znowelizowanych zasadach spółdzielczych; budownictwo zorganizowane przez pracowników firm i urzędów; budownictwo deweloperskie.
Miasto powinno 10 razy intensywniej i 2 razy taniej rozbudowywać infrastrukturę niezbędną do powstawania nowych mieszkań, a jest to warunek niezbędny do szybkiego rozwoju budownictwa we wszystkich powyższych formach własności. Dobry prezydent może sprawić, że w jego 5-letniej kadencji zostanie wybudowanych w Warszawie 120 tysięcy nowych mieszkań komunalnych.

Odpowiedzi pozostałych kandydatów pod poniższym linkiem.

źródło: RMF FM

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top